четвртак, 23. јануар 2014.

Karakteristike radne sredine i pozudanost uredjaja koji se koriste u Resusciotacionoj medicini

Dali je svaki defibrilator pouzdan za primenu izvan zdravstvene ustanove

Ovim tekstom zapoceo sam istrazivanje daljeg razvoja uredjaja  i opreme koja se koristi u resuscitacionoj medicine. Sistem deklarisanog kvaliteta uredjaja i opreme – definisan je medjunarodnim propisima 
Proizvodjac uredjaja u dekleraciji jasno navodi za koje radne uslove je uredjaj namenjen i jasno navodi da jedino u tim uslovima je uredjaj pouzdan.Za upotrebu uredjaja izvan tih uslova proizvodjac nesnosi odgovornost zbog nepouzdanog rada uredjaja ili njegovog nefunkcionisanja.

Proizvodjaci definisu sledece uslove spoljne sredine:
-         Spoljnu temperature /neoperativni uredjaj/
-         Spoljnu teperaturu operativni uredjaj / uz mogucnost razlicitih temperatura za merenje pojedinih vrednosti
-         Nadmorku visinu na kojoj uredja pouzdano radi
-         Osetljivost od prodora cvrstih cestica i vode
-         Osetljivost na vibracije
-         Osetljivost na elektormgnetno zdracenje
-         Pad sa visine
Ovo su javno deklarisane karakteristike svakoga uredjaja koji se proizvosi u zemljama visokog standard I koje prihvataju medjunarodno utvrdjeni sitem oznacavanja kvaliteta.
Nase istrazivanje ima za cilj da utvrdi koliko su ove medjunarodno prihvacene norme utemeljene u svakodnevnom radu pre svega nasih vanbolnickih sluzbi  hitne medicinske pomoci.

Sta me je interesovalo, 

  • Dali su uredjaji i opreme koji se koriste izvan zdravstyevnih ustanova u skladu sa dekleracijom kojom se utvrdjuje uslovio pouzdanog koriscenja uredjaja
  • Dali su uskladu sa nekim domacim propisima
  • Dali su uskladu sa nekim medjunarodnim propisima ili standardima

DEFIBRILATOR

Poceli bi sa uredjajem koji je osnova rada u urgentnom zbrinjavanju zivotno ugrozenih osoba – defibrillator sa monitorom.
Sagledacemo tokom naradnih razmatranja sledece cinjenice
  •          Koje uredjaje koristima u svakodnevnom radu
  •  Dali oni imaju odgovarajuce karakteristike za radon okruzenje 
  •       Dali du uredjaji koje koristimo dizajnirani u skladu sa medjunarodnim standardima
  •          Predloziti mere za unapredjenje


IP KARAKTERISTIKE DEFIBRILATORA

IP karakteristika defibrilatora je jedna od karakteristika defibrilatora koje proizvodjac navodi kao uslov za OKRUZENJE uredjaja u kojem je on pouzdan za koriscenje.
Svaki zatvoreni elektricni uredjaj po pravilu ima na sebi i oznaku IP. Ocena IP – proistice iz IECEx System Accreditation - oznacava stepen zastite kucista uredjaja od prodora prasine i vode – te odredjuje dali je uredjaj pogodan za rad u okruzenu je u kome se nalazi.

IECEx sitem predstavlja medjunarodni standard kojim se utvrdjuje podobnost koriscenja uredjaja na nekoj lokaciji i opisuje na jedinstven nacin stepen zastite koji taj uredjaj ima na izazove nkoje nudi njegovo radno okruzenje. Ovaj broj definise uslove u kojima  se on moze koristiti a da njegov rad nebude ugrozen 
Sasvim je jasno da je ovo izizetno vazno – da je vazno da uredjaj bude pouzdan i odgovarajuci posebno kada se radi o uiredjaju kojim se spasava neciji zivot. 

IP karekteristike defibrilatora koji se koriste u spoljasnjoj sredini – kao deklaracija proizvodjaca o uslovima u kojim taj uredjaj pouzdano radi – a dokazana laboratorijskim istrazivanjem, izmerena u medjunarodno licenciranoj labolatoriji nije nesto sto treba zanemariti pri izboru uredjaja koji se upotrebljava u spasavanju ljudskih zivota – defibrillator je svakako takav uredjaj.

IP brojeva obavezno ima dva a teci  nije obavezan ali se smatra preporucenim za iskazivanje 

Prvi broj ukazuje na stepen zastite od prodora prasine , 
Drugi Broj na stepen zastite od prodora vode i 
Treci broj stepen zastite od udara
.

PRVI BROJ – ZASTITA OD PRASINE

Prvi broj oznacava stepen zastite od prodora stranog tela – prasine 

On moze biti
X – kada je laboratorijski neutvrdjen , neizmerena otposrnost
0 – kada nema zastite

Potom ima vrednosti od 1 do 6.

1 – definise prodor velicine 50 mm
2 – definise zastitu od prodora prsta
3 – 4 od drugih cvrstih predmeta
5 I 6 definisu da je predmet zasticen od prodora prasine I to 5 da nije potpuno zasticen ali da prasina nemoze bitno naskoditi radu uredjaja i 6 da je uredjaj potpuno zasticen za rad u spoljasnjim uslovima – hermetizovan




Ova ispitivanja sprovode se u komori za ispitivanje uticaja prašine pomoću finog pudera i ventilatora koji ga pokrece. 

Testovi traju od dva do osam sati u zavisnosti od uslova koji proizvodjac zeli da potvrdi.

DRUGI BROJ - ZASTITA OD VODE

Zastita od vode moze takodje da nije ispitana – kada se oznacava sa X  da nepostoji kada se oznacava sa 0.

Zastita od vode oznacava se ciframa od 1 do 8

Zastita od vode varira od one oznacene brojem 1. Kada je uredjaj zasticen od blagog kapljanja vode pod pravim uglom  do 8 kada uredjaj moze biti potpuno potopljen u vodu.

Oznaka 2. Oznacava da uredjaj moze da bude zasticen od blagog kapanja retkih kapi vode koje padaju – nosi ih vetar da maksimalno pod uglom od 15 stepeni u odnosu na verikaliu uredjaja

Vrednost 3 ukaziuje da je zasticen od vode – koja ima oblik spreja – rosenja sa maksimalnim talogom koji odgovara 1 mm I pada na uredjaj pod maksimalnim uglom od 60 stepeni

Vrednost 4 predstavlja zastitui od vode kada se uredjaj polije vodom vrtnom prsdkalicom, tusem a u kolicini od maksimalno 12.5 litara u minuti. Ukazuje da je tada uredjaj otporan n ate uslove u maksimalnom trajanju od tri minuta

Vrednost 5 omogucuje izlaganje uredjaja void u trajanju u tri minuta a pri protoku od 12.5 litara u minuti I precniko9m mlaza od 6.3 mm ili ¼ inca. A sa daljine od 3 metra.
Vrednost 6 omogucuje polivanje uredjaja mlazom vode procnika mlaznice  12.5 mm ilio ½ inca pri protoku vode od 100 litara u minuti sa udaljenosti od 2.5 do 3 metra u trajanju 3 minuta.

Vrednosti 7 I 8 ukazuju da uredjaj moze raditi pouzdano i  nakon potapanja u vodu I to nakon 30 minuta provedenih u void za ocenu 7 na dubunu od 1 m
Vrednost 8 ukazuje da

Potpuni opis IP ocjene i povezanih testova se naći u publikaciji IEC 529 .  Ova ocena nudi praktican nacin da se uporedi stepen zastite kucista

Donošenjem ovog klasifikacijskog sistema  omogucena je u načinu opisivanja zaštitu koju pruža kuciste uredjaja gde je testovima dokazan  različiti stepen zaštite.
Vodite racuna o IP rejtingu uredjaja prilikom  prilikom kupovine .

IP Ocjena je vaš način zastite i odabira odgovarajuceg uredjaja jer on ukazuje da jeproizvod zaštićen od čestica ili prašine ili vode koje mogu biti prisutne u okruženju u kojem ste instalirali il9 koristite vas uredjaj.


TRECI BROJ – ZASTITA OD UDARA


  
Stepen zastite pojedinih AED uredjaja koji se srecu na nasem trzistu



Vecina ljudi koji se bave ovim pitanjem smatra da je stepen zastite 55 odgovarajuci za AED buredjaje koji se koriste u spoljasnjim uslovima a da ostali uredjaji nisu pogodni za koriscenje na otvorenim prostorima vec iskljucivo u zatvirenim, kao sto su zdravstvene ustanove, trzni centri, sportske hale i slicno

Razvoj PAD programa vezan je upravo za povecanje stepena zastite AED urdjaja od uticaja okoline na njihovu pouzdanost za primenu – tako je on sa pocetnih niskih vrednosti u vecini slucajeva povecan na vrednosti IP 55  a kod pojedinih proizvadjaca na IP65. 

Stogi zahtevi zakonodavstva u razvijenim zemljama u mnogome su opredelili pravac razvoja stepene zastite ovih uredjaja i otlanjanje mogucnosti uticaja okruzenja na njihov rad i pozudanost.

IP defibrilatora Stacionarnog tipa je znacajno manji od onog kod AED uredjaja - ne postoji potpuni konsenzus o minimalnim vrednostima stepena zastite koji oni treba da poseduju. Radovi savremenih autora uikazuju na potrebu da oni budu robusni, pouzdani i otpoorni na vodu, prasinu i vibracije. 

Najcesce IP vrednosti uredjaja koji se koriste u Srbiji se krecu od skromnih IP gde nema prve cifre nioje ispitana
IPx4 za Lifepak 12 
pa do uredjaja koji imaju deklarisanu vrednost IP 44

navedene vrednosti su daleko od zahtevnih vrednosti IP65 koji u potpunosti omogucuju rad uredjaju u spoljasnjim uslovima.

Zakljucak

Za svaki medicinski uredja i opremu utvrdjeni su odgovarajuci propisi kojima se definise  u kojim uslovima okruzenja su oni pozuzdani i bezbedni za upotrebu. 

Ova dekleracija uslova pod kojim je uredja prouzdan za rad, obavezuje proizvodjaca – time da su svi uredjaji sa deklarisanim kvalitetom i stvarno pouzdani u uslovima koje je proizvodjac naveo kao okvir za bezbednu upotrenu uredjaja ali I one koji uredjajem rukuju – koriste ga.

Sitem deklarisanog kvalietata ukazuje da je uredjaj pouzdan u odredjenim uslovima upotrebe a da izvan tih uslova nije pozuzdan. 

Koriscernje uredjaja izvan okvira koji su sistemom deklaracije kvaliteta predvidjeni vrsi se na odgovornost onog koji ga primenjuje, te za stetne posledice koje proisteknu iz toga odgovornost snosi onaj koji uredjaj koristi, tim  pre sto je uz svaki uredjaj distributer uredjja i prodavac dostavio tehnicku knjigu sa uslovima eksploatacije.

Uravo je oba dokument - knjiga sa tehnickim karakteristikama dokument na koji treba obratiti paznju, posebno danas u osvit evropskog pridruzivanja , gde nas ocekuje sasvim konkretan sistem odgovornosti za cinjenje, necinjenje i posledice toga.

Oni koji urdjaje koriste moraju jasno definisati pod kojim uslovima se ti uredjaji ili njihove intervencije mogu sprovoditi.

Tehnicke karakteristike uredjaja koji se koristi u resuscitaciji – omedjuju uslove pod kojima je intervencija sa tom opremom u spopljasnjoj sredini bezbedna i izvodljiva bez potencijalnih pravnih posledica
.
To otvara neka pitanja

  • .      Pitanje dali se reanimacija moze vrsiti na otvorenom a kada pada kisa.
    • .      Te to prati preporuke osoblju ustanove kada pada kisa unesrecenog postaviti na nosila I unetri u vozilo pa tek tada primeniti uredjaje
  • .      Pitanje dali se reanimacija vrsi na pescanoj plaza
  • .      Pitanje dali se reanimacija vrsi na mokroj podlozi I li kod bazena
  • .      Pitanje dali se vrsi na otvorenom kada je spoljna t5emperatura niza od 0 stepeni celzijusovih
  • .      Dali nse SpO2 odredjuje kada je spoljna temperatura niza od 5 ili visa od 40 stepeni celzijusovih

6.   
Posto zahtevi za radom Urgentnih sluzbi ipak neprihvataju ogranicenja u pogledu navedenih uslova sredine koje namece lose odabrana oprema.

Hitna pomoc radi i zimi, radi i po kisi, radi i na pescanoj i na sljunkovitoj plaza, 

avedeno ukazuje da teba voditi racuna da je oprema koju ona koristi dovoljno robusna, izdraljiva, predviudjena za koriscenje na kontinentalnoj klimi, pod svim vremenskim uslovima. 

Kada govorimo o defibriulatorima to znaci minimalni stepen zastite IP 55.

Нема коментара:

Постави коментар